'Tatuaż' monitorujący funkcje życiowe




Więcej: http://www.newscientist.com/article/dn20787-electronic-tattoos-to-monitor-vital-signs.html

ITClamp - zacisk do tamowania krwotoków

Prosty i łatwy w użyciu dla każdego, plastikowy zacisk przypominający klamrę został opracowany przez byłego chirurga urazowego dr. Dennisa Filips, dyrektora kanadyjskiej firmy Innovative Trauma Care. Długość - 5 cm, przewidywana cena: 65 $.


Prezentacja na YouTube:

http://youtu.be/8SbADgzgJUc


Źródło: http://kopalniawiedzy.pl/zacisk-klamra-ITClamp-krwotok,15597


Sympozjum Modelowanie i Pomiary w Medycynie

W dniach 13-17 maja 2012 w Krynicy Zdroju odbędzie się XI Sympozjum Modelowanie i Pomiary w Medycynie, organizowane przez Katedrę Metrologii AGH we współpracy  z  Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. 

  Jak podają organizatorzy, "Ideą Sympozjum MPM jest stworzenie okazji do spotkania pomiędzy przedstawicielami świata medycznego - lekarzami i świata techniki - inżynierami. Spotkanie takie powinno być inspiracją do podejmowania wspólnych prac badawczych prowadzących do rozwoju szeroko rozumianych metod diagnostyki medycznej. "


Źródło: http://galaxy.uci.agh.edu.pl/~zmetr/mpm.htm

Plastik regenerujący się jak skóra

 Polimer zaprezentowany na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w San Diego ma właściwości samoregenerujące się: pod wpływem uszkodzenia uwalnia czerwoną substancję i może naprawić uszkodzenie pod wpływem światła, temperatury lub zmian pH. Zapowiadane są zastosowania go w budownictwie i przemyśle zbrojeniowym. Może przyjdzie czas na użycie go w inżynierii biomedycznej?
 
Źródło: http://next.gazeta.pl/next/1,114662,11426228,Plastik__ktory_krwawi_i_goi_sie_jak_skora.html

Audycja 54 Pimp My Mind: Elektryczność w sercu, czyli o defibrylatorach

Audycja 54 – Elektryczność w sercu, czyli o defibrylatorach

Jak działa serce? co to jest de­fi­bry­lacja? kto może użyć AED i co to wła­ściwie jest?

Źródło: http://www.naukaipostep.pl/pimp_my_mind/

Rekonstrukcja tego, co widzimy - na podstawie aktywności mózgu

Podglądanie natury: pleśń wytyczająca mapę autostrad?

Kolejny przykład inspiracji technicznych czerpanych z natury: na eksperymentalnej mapie Kanady pleśń rozrastała się między porcjami płatków owsianych w sposób, w jaki faktycznie wytyczono drogi.
Autor eksperymentu, kanadyjski profesor z Uniwersytetu Queen's w Kingston, Selim Akl, zajmuje się mechanizmami efektywnego przetwarzania danych w naturze i ich możliwym wykorzystaniem przez człowieka.

Film na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=n4jRr7YAzfI&feature=youtu.be

Źródła: http://www.nationalpost.com/index.html, http://www.rmf24.pl/nauka/news-plesn-stworzyla-mapes-autostrad,nId,595511